MegaMan (megaman) wrote,
MegaMan
megaman

hello. the internet connection in the dorms is down, so that is sad... I am in the library.
I was reviewing my finances, and I don't think that you are going to have to give me too much money. From what I can tell, most of the bills for the housing and the tuition are sent to the EAP in California. (I think something was due on the 15th of july. did you see that? If you have any questions you can call the EAP in santa Barbra, because the UC office here is closed now, and I don't have any concrete documentation.)
Also, I have been trying to spend little money on food, but as a result my health is suffering. unless I want to starve subsisting only on ramen and cheap, unfilling food from the dining hall, I need to spend about $10 a day on food. That's not to say that I'm not buying food and trying to cook for myself, but there's only so much nutrition you can get out of a carton of eggs, and 4 boxes of charlie brown cereal, which I've already gotten sick of. So far I've been unable to find any vitamins, but I think that's due mostly to the deceptive squiggly lines these people call writting. As for other expenses, it takes $2 to ride the bus to the station each way (so $4 total,) and it takes about $3 to take the train to the nearest staion of interest each way. to get into downtown tokyo, it costs about $4 each way, which is less than a bottle of beer bought with a bowl of ramen (ramen $5-6 beer $5). Usually I ride my bike to the staion so that saves $4 on bus fare, but it still costs $1 to park in the bike parking lot. It takes about $10 to dry laundrey, because it's $1 for 30 minutes in the dryer, but it takes about $4 to actaually dry a load. yeah... I need to buy chopsticks for myself, and maybe some different cereal. oh yeah, apples cost about $2 compared to peaches which cost about $4.50. I bought a bananna today for 80cents. I havent been buying to many drinks anymore, except for the $1 boxed coffee out side my classroom, and the tea is free in the dining hall, so that helps. hrm... of course, it still costs lots of money to do anything here, and KFC is about $11 for 6 small pieces. plus arcade games cost $1 per play, not that I'm doing too much of that. Today I will buy some cool pants, but that will cost about $8 just for the trip. so blah! I also need to buy facewash, and some insence or something. yar maytie!
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

    Your IP address will be recorded 

  • 6 comments